Jak uzyskać licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, i czy warto ją posiadać w dzisiejszych czasach
Jeśli ktoś chciałby uzyskać licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, powinien wiedzieć. że od 2014 r. licencje państwowe nie są wydawane. Wcześniej licencje były wymagane do prowadzenia działalności z zakresu pośrednictwa lub nawet do wykonywania zawodu. Jednakże pośrednik w obrocie nieruchomościami znalazł się już w pierwszej transzy zawodów podlegających deregulacji i wymóg posiadania licencji został zniesiony. Nie ma więc możliwości uzyskania licencji państwowej.
Licencje organizacji rynku nieruchomości
Pomimo zakończenia państwowego systemu licencji zawodowych dla pośredników nieruchomości adekwatne certyfikaty wydawane są przez organizacje rynkowe m.in. Krajową Izbę Gospodarczą Nieruchomości (KIGN), Polską Federację Rynku Nieruchomości (PFRN) czy Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości (PPRN). Posiadanie takiej licencji potwierdza, iż dana osoba posiada niezbędną wiedzę z zakresu rynku nieruchomości, transakcji w obrocie nieruchomościami, finansów i podatków dotyczących tego obszaru czy czy marketingu oraz negocjacji.
W jaki sposób wydawane są dziś licencje pośrednika
Dziś, aby uzyskać licencję pośrednika wydawaną przez jedną z prestiżowych organizacji konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu oraz zdanie egzaminu potwierdzającego przyswojenie koniecznej wiedzy. Takie kursy prowadzone są w akredytowanych jednostkach na terenie całego kraju lub prowadzone online i trwają kilkadziesiąt nawet do ponad stu godzin edukacyjnych, często w trybie weekendowym. Dlatego zdobycie licencji pośrednika dziś będzie wymagało przeznaczenia czasu zarówno na zajęcia grupowe jak i pracę własną z przepisami i zalecaną literaturą fachową. Dodatkowo należy liczyć się z kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych na które składają się: cena kursu oraz koszt egzaminu.
Czy warto mieć licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami
Pomimo, że licencja nie jest formalnie wymagana do działania, to warto ją posiadać. Potwierdza ona posiadanie wiedzy i umiejętności związanych z pracą na rynku nieruchomości, znajomością prawa i procedur stosowanych w obrocie nieruchomościami. Wcale niemało klientów pyta o posiadaną licencję, a wiele osób nawet nie ma świadomości że takie certyfikaty potwierdzające kompetencje nie są od blisko 10 lat wymagane przez pośredników.
Czy istnieje szansa, że licencje dla pośredników znów będą obowiązkowe
W wielu krajach nie można działać w profesji pośrednika nieruchomości czy agenta nieruchomości bez adekwatnej licencji. Podobnie jest w kwestii prowadzenia biura nieruchomości, gdzie w pewnych przypadkach wymagane są uprawnienia wyższego rzędu. To wskazuje, że w krajach tych bardzo poważnie podchodzi się do odpowiedzialności zawodowej pośredników, wszak odpowiadają za majątek ludzi sporej wagi. Polacy nie korzystają masowo z porad prawnych, dlatego pośrednik często jest jedyną osobą, która doradza klientowi w procesie zakupu. Powinien więc mieć wiedzę, która została zweryfikowana. Obecne sygnały płynące z rynku wskazują, że należy się liczyć z tym, że za jakiś czas zawód pośrednika będzie bardziej uregulowany niż jest to dzisiaj. Dlatego uzyskanie licencji, kiedy nie jest obowiązkowa, pozwoli spać spokojnie, gdy okaże się, że pojawi się na nowo system formalnych kwalifikacji.
Część biur nieruchomości, jak na przykład Białe Lwy – Nieruchomości bardzo poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii edukacji i kwalifikacji agentów. Wszystkie osoby współpracujące z Białe Lwy – Nieruchomości przechodzą przez kilkustopniowe szkolenia, a nabytą wiedzę potwierdzają na egzaminach.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem gdzie wyjaśniamy Kluczowe Błędy do Uniknięcia jako Początkujący Agent Nieruchomości
Image by Freepik