Ile zarabia agent nieruchomości?
Zarobki agenta nieruchomości
Ile zarabia agent nieruchomości? Jak biura dzielą się prowizją ze swoimi agentami? Czy można liczyć na stałą pensję? Czy agenci otrzymują premie? Zarobki agenta nieruchomości – to bardzo szeroki temat. W poniższym artykule postaramy się je przybliżyć.
Od czego zależy wynagrodzenie agenta nieruchomości?
Wynagrodzenie agenta nieruchomości zależy od wielu czynników. Przede wszystkim na zarobki pośrednika wpływ będzie miał model współpracy agenta z biurem nieruchomości, w którym jest zatrudniony. Czy dana agencja nieruchomości wypłaca jakąś stałą lub podstawę albo rekompensuje wydatki, czy może wynagrodzenie stanowi wyłącznie prowizja? System w pełni prowizyjny możliwy jest wyłącznie we współpracy B2B (firma – firma, kiedy agent nieruchomości także prowadzi swoją działalność gospodarczą, a rozliczenie jest na podstawie faktury). W przypadku umów o pracę konieczna jest stała część wynagrodzenia, a także wypłata miesięczna nie może być niższa niż ustawowo zagwarantowany poziom. Realnie nie ma chyba w Polsce agencji nieruchomości, która wypłacała by agentom wyłącznie stałą pensję. Zazwyczaj jest to model mieszany (część stała + część zmienna np.prowizja lub premia), który może być zaoferowany zarówno w ramach umowy o pracę jak i przy rozliczeniu B2B albo w pełni system zależny od własnej efektywności (prowizja od sprzedaży), dostępny wyłącznie na rozliczeniu B2B. Z moich doświadczeń i obserwacji najpopularniejszym modelem rozliczeń jest współpraca w systemie prowizyjnym (wyłącznie) w ramach umowy między przedsiębiorcami (B2B). To w branży najbardziej przejrzysty i korzystny dla obu stron system kompensacji.
Drugim ważnym aspektem wpływającym na wynagrodzenie agenta są warunki realizowanych transakcji. Jakie wynagrodzenie będzie płacić Klient, z którego jako podstawy będą naliczone prowizje agenta. To wynagrodzenie dla odmiany zależy od typowej stawki wynagrodzenia klienta (często także jest to prowizja) oraz rodzaju transakcji i jej wartości. Podsumowując, podstawą do wyliczeń prowizji agenta może być płatność klienta wynikająca z jego umowy pośrednictwa. Zazwyczaj jest ona wyższa im droższa jest nieruchomość będąca przedmiotem transakcji.
Jaki procent prowizji od transakcji dostają agenci nieruchomości?
Agenci nieruchomości, w zależności od modelu współpracy z biurem otrzymują najczęściej 10-60% prowizji z transakcji, które sfinalizują. Wyższe procenty są dostępne wtedy, gdy biuro nie wypłaca żadnych podstaw i dodatków. Wartość procentowa może także zależeć od stażu i doświadczenia danego agenta. Osoby nowe w branży zazwyczaj uzyskują do 40% prowizji z początkowych transakcji. W drugą stronę, osoby z doświadczeniem i świetnymi wynikami sprzedażowymi mogą otrzymywać nawet 70% i więcej, w zależności od poziomu realizowanego obrotu. W agencji Białe Lwy – Nieruchomości osoby rozpoczynające karierę otrzymują 40% prowizji od zrealizowanych transakcji w okresie wdrożenia. Natomiast osoby z doświadczeniem uzyskują 60% oraz więcej, ze względu na poziom rocznych obrotów.
Z jaką częstotliwością wypłacane jest wynagrodzenie?
Wiele biur rozlicza się z agentami raz w miesiącu, sumując prowizje wypracowane przez agenta w trakcie trwania tego okresu. Są też agencje, które przelewają prowizje po każdej transakcji. Taki system jest bardziej komfortowy dla agenta, gdyż nie czeka na pieniądze do przysłowiowego dziesiątego, a może już z nich korzystać niedługo po transakcji. Czasem na jedną sprzedaż pracuje się dłuższy czas, więc szybka wypłata jest dla agentów bardzo komfortowa. W Białe Lwy – Nieruchomości rozliczamy się z naszymi doradcami bezzwłocznie, w większości przypadków w ciągu 48 godzin od zamknięcia rozliczenia z klientem. Z tego powodu agenci mają szybko swój zarobek do dyspozycji.
Tak jak powyżej widać zarobki agenta nieruchomości mogą być zróżnicowane. A ile to jest konkretnie? Zawsze warto obliczyć w oparciu o lokalne dane i warunki przedstawiane przez daną agencję nieruchomości. Przykładowo w nasi doradcy mogą korzystać z poniższego wzoru:
500.000 zł – tyle wynosi przeciętna transakcja sprzedaży
4% – tyle netto wynosi przeciętna prowizja ze zrealizowanej transakcji pośrednictwa
60% – tyle wynosi standardowe wynagrodzenie doradcy Białe Lwy
500.000 x 4% x 60% = 12.000 złotych – tyle doradca zarabia z jednej, typowej transakcji
Należy zastanowić się, ile takich transakcji można mieć miesięcznie. Większość agentów zamyka 1-3 transakcji miesięcznie. Oczywiście sprzedając droższe nieruchomości lub lepiej negocjując warunki umów kwota z poszczególnej transakcji może być wyższa. Zawsze też jest druga strona. Niskiej wartości nieruchomości oraz transakcje wynajmu to zazwyczaj niższe sumy.
Czy powyższe warunki mogą być atrakcyjne? W tym biznesie tylko sky is the limit. Dlatego, jeśli lubisz ludzi, masz żyłkę handlowca a nieruchomości są spełnieniem Twoich marzeń – zawód agenta nieruchomości może brzmieć jak wymarzona praca!
Poprzedni artykuł: Jak zwiększyć swoją efektywność jako agent nieruchomości?