Czy warto otworzyć agencję nieruchomości?
Jeśli myślisz, czy założyć własne biuro nieruchomości, i zastanawiasz się czy właśnie teraz jest odpowiedni na to moment to wiedz, że zawsze najlepszym czasem na podjęcie takiej decyzji jest właśnie teraz, o ile jesteś właściwie do tego przygotowany. Prowadzenie agencji pośrednictwa nieruchomości jest biznesem, a do każdego biznesu należy przeprowadzić analizę rynku, przygotować biznes plan, poznać i wdrożyć system pozyskiwania klientów oraz zapewnić sobie dostęp do właściwych narzędzi.
Co potrzebuję wiedzieć, aby prowadzić własną agencję nieruchomości?
Przede wszystkim, aby prowadzić własny biznes w nieruchomościach warto poznać branżę, specyfikę działania na rynku nieruchomości, zasady i standardy obsługi klientów. Wiele osób wchodzących na rynek nieruchomości po raz pierwszy ma mylne wyobrażenie o tym, jak ten rynek działa, które strategie mają sens, a które prowadzą wyłącznie do wysokich strat. Warto więc przyjrzeć się bliżej kilku wiodącym na rynku agencjom nieruchomości. Być może nawet skorzystać z ich usług lub choćby umówić się na spotkanie handlowe, aby dowiedzieć się, jak może wyglądać obsługa klienta w tej branży. Osobiście nie rekomendowałbym skoku na głęboką wodę. Przed decyzją o inwestycji w swoje zupełnie niezależne biuro lepiej jakiś czas popracować w branży. Może się okazać, że to zupełnie nie jest dla nas trafiony pomysł – i wyjście z branży będzie dużo łatwiejsze i mniej kosztowne.
Pracuję w innej agencji pośrednictwa, czy warto otworzyć swoją agencję nieruchomości?
Często też zdarza się, że agenci nieruchomości, działający w ramach jakiegoś biura zaczynają rozważać czy nie czas już otworzyć swoje biuro pośrednictwa nieruchomości i analizują czy własna agencja nieruchomości będzie dobrym rozwiązaniem. Nic w tym dziwnego. Wiele osób tak ma. Po kilku latach albo nawet wcześniej, po kilku miesiącach zdobywania doświadczeń w pośrednictwie działając w jakiejś agencji nieruchomości, przedsiębiorczy agenci zaczynają myśleć o pójściu na swoje. Osoby takie znają już rynek, sposób pracy, i mają umiejętności pozyskiwania klientów. Będą jednak potrzebować bardziej zaawansowanej wiedzy dotyczącej funkcjonowania biura, prawa, zasad zatrudniania, zarządzania zespołem sprzedażowym, personelem, firmą i finansami.
Co bardziej się opłaca: zakładanie własnego biura czy działanie w ramach innej agencji? Własne biuro nieruchomości.
Własne biuro nieruchomości wiąże się z koniecznością zapewnienia właściwych druków, wzorów dokumentów np. umów pośrednictwa, umów dla klientów, na których pośrednik będzie pracować oraz wymaganych prawem procedur (np. z zakresu danych osobowych czy przeciwdziałania praniu pieniędzy). To także kwestia wiedzy dotyczącej zasad przeprowadzania transakcji, posiadania wiedzy z zakresu prawa czy podatków dotyczących obrotu nieruchomościami. Zdobywanie wiedzy oraz opracowywanie dobrych dokumentów wymaga czasu, a także doświadczeń i jest związane z pewnymi wydatkami.
Będąc szefem agencji to my odpowiadamy za działania wszystkich współpracujących z nami osób jak i za zaniechania tych osób. Dobranie sobie nieodpowiednich współpracowników, posiadanie nieodpowiedniego systemu kontroli czy brak wiedzy może sporo kosztować. To może być utrata wynagrodzeń, kary na jakie może się nasza agencja narazić lub odszkodowania, jeśli wyrządzimy my lub ktoś z naszego zespołu.
Zanim nasze własne biuro nieruchomości zacznie zarabiać może minąć kilka miesięcy lub więcej. W tym czasie trzeba opłacać czynsz za lokal, abonamenty za narzędzia, portale, płacić pensje personelowi jeśli go mamy. To oznacza, że konieczne jest posiadanie znacznych zasobów finansowych potrzebnych na uruchomienie agencji nieruchomości i pierwsze miesiące działalności.
Mając swoje własne biuro nieruchomości trzeba znać się na sprzedaży, pośrednictwie, marketingu, prawie, finansach, psychologii i logistyce. Skala działalności, szczególnie w początkowym okresie, rzadko pozwala na zatrudnienie specjalistycznego personelu, odpowiadającego wszystkim tym dziedzinom.
Bycie właścicielem agencji pośrednictwa ma też swoje zalety – przede wszystkim jako właściciel, decydujesz w jaki sposób obsługujesz klientów, jakie wynagrodzenia pobierasz, z jakiego marketingu korzystasz. To na Twoje konto wpływają prowizje od klientów, a Ty decydujesz jak będą wyglądać koszty i wydatki.
Co bardziej się opłaca: zakładanie własnego biura czy działanie w ramach innej agencji? Działanie w ramach funkcjonującej agencji.
Z drugiej strony działając w ramach zorganizowanej agencji nieruchomości z jednej strony nie martwimy się o wszystkie powyższe kwestie – to nam zapewnia biuro, i też ponosimy stosunkowo nieduże ryzyko prowadzonej działalności. Z drugiej zaś strony musimy dopasować się do reguł obowiązujących w danej firmie. No i oczywiście decydować możemy tylko w ograniczonym zakresie, i w ramach własnego budżetu, a część prowizji od klienta zatrzyma biuro. Na rynku działa bardzo wiele agencji nieruchomości – z różną tradycją, z różnymi formami współpracy, oferujące zróżnicowane wynagrodzenia, systemy wsparcia i benefitów. Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej warto spotkać się w kilku miejscach, aby wybrać to, które jest najbliższe naszemu wyobrażeniu o standardach pracy. Zmiana agencji jest oczywiście możliwa, ale z uwagi na procesy zamykania transakcji może wiązać się ze stratą części potencjalnego wynagrodzenia lub będzie długotrwałym procesem. Niektóre agencje stosują klauzule lojalnościowe i zakazy konkurencji, z którymi warto dokładnie się zapoznać. Zmiana agencji może mieć także konsekwencje związane z zapłatą ekwiwalentu za odbyte szkolenia. Dlatego decydując się na podjęcie współpracy z biurem jako agent nie należy wybierać pochopnie.
Za i przeciw otwarciu własnego biura.
To oczywiście nie wszystkie za i przeciw otwarciu własnego biura nieruchomości. Co jest lepsze – własna agencja nieruchomości czy franczyza? oraz Ile kosztuje założenie własnego biura nieruchomości? To również ważne pytania, na które odpowiedź będzie można znaleźć w kolejnym artykule z cyklu “Czy warto otworzyć agencję nieruchomości?” Zapraszamy do śledzenia naszego bloga!